Lamurde Gombe

The Gombe Emirate is a traditional state in Nigeria that roughly corresponds in area to the modern Gombe State. Gombe state also contains the emirates of Dukku, Deba, Akko, Yamaltu, Pindiga, Nafada and Funakaye. The current Emir of Gombe is Alhaji Abubakar Shehu Abubakar III, who acceded on June 6, 2014. The late Emir of Gombe, Alhaji Shehu Usman Abubakar, had been Emir since August 1984.

Early history

During the reign of Emir Zailani (1882–1888) a religious zealot, Mallam Jibril Gaini, established himself at Burmi on the border between Gombe and Fika. Gaini managed to hold out for years against the combined forces of Gombe and neighboring emirates, and was finally defeated and exiled by the British Royal Niger Company in 1902. The British conquered Gombe at the battle of Tongo in 1902. They moved the capital of Gombe to Nafada in 1913, and moved the capital again in 1919 to the present Gombe town. Waja was separated from Gombe in 1930 to become an independent District.  However, the Waja headmen chose Sarkin Yaki of Gombe, brother of the former Emir Umaru dan Muhammadu, as their chief.

Post-colonial era

The British had set up the Gombe Native Authority system, which continued to function after independence in 1960. In 1976, the military regime of Olusegun Obasanjo broke up the Native Authority into the Gombe, Akko and Dukku Local Government Areas. In 2002, Gombe State Governor Abubakar Habu Hashidu broke up Gombe Emirate into parts, ruled by 2nd Class Emirs and two Senior District Heads. The following year Governor Mohammed Danjuma Goje created two additional Senior District Heads. This has reduced the authority of the Emir at a time of increasing conflict between farmers and nomadic Udawa herders, compounded by violence from extremist religious groups.

Rulers

Rulers of Gombe Emirate:

Start End Ruler
1804 1841 Abubakar “Buba Yero” dan Usman Subande (b. c.1762 – d. 1841)
1841 1844 Sulaymanu dan Abubakar (d. 1844)
1844 1882 Muhammadu Kwairanga dan Abi Bakar (d. 1882)
1882 1888 Abd al-Qadiri Zaylani dan Muhammadu (d. 1888)
1888 1895 Hasan dan Muhammadu (d. 1895)
1895 1898 Tukur dan Muhammadu (d. 1898)
1898 1898 Jalo dan Muhammadu
1898 1922 Umaru dan Muhammadu (d. 1922)
1922 1935 Haruna dan Umaru (d. 1935)
January 1936 January 1984 Abu Bakar dan Umaru (b. 1902)
January 1984 May 27, 2014 Shehu Usman Abubakar
June 2014 Present Abubakar Shehu Abubakar III (b. 1977)